
Kulunut vuosi 2025 oli Music Finlandin toiminnassa poikkeuksellinen, sillä valtiontalouden mittavat säästötoimenpiteet osuivat kipeästi myös kulttuuriin. Music Finlandin kohdalla tämä tarkoitti lähes 23 prosentin leikkausta järjestön opetus- ja kulttuuriministeriöltä saatuun yleistoiminnan avustukseen. Maaliskuussa saadussa päätöksessä toiminta-avustus putosi 550 000 eurosta 425 000 euroon. Työ- ja elinkeinoministeriön jo aikaisemmin tekemän leikkauksen vuoksi rahoituspudotusten kokonaisvaikutus Music Finlandin yleistoimintaan vuonna 2025 oli noin 35 prosenttia.
Käytännössä tämä tarkoitti toiminnan uudelleenjärjestelyjä ja muutoksia organisaation rakenteeseen, joita ryhdyttiin toteuttamaan maalis-huhtikuun aikana. Muutokset tehtiin pääasiassa nuotiston, FMQ:n ja innovaatiopalveluiden toimintoihin liittyen.
Myös henkilövähennyksiä jouduttiin tekemään. Kun vuosi oli aloitettu 13 hengen organisaatiolla, oli vuoden lopussa vakituista henkilökuntaa enää kymmenen.
Huolimatta mittavista säästötoimenpiteistä musiikkiviennin vuosi oli aktiivinen ja syyskuussa julkaistussa musiikkivientitutkimuksessa viennin arvo oli kasvanut kahdeksan prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Nostetta oli niin elävän musiikin viennissä kuin tekijänoikeustuloissa. Myös popmusiikin teosvienti jatkoi tasaista kasvuaan.
Tärkeimpiä vientialueitamme olivat edelleen Pohjoismaat, saksankielinen Eurooppa, IsoBritannia ja Pohjois-Amerikka.
Muutokset henkilökunnassa jatkuivat kuitenkin vielä loppuvuodesta, sillä toiminnanjohtaja Mikko Manninen irtisanoutui tehtävästään lokakuussa aloittaakseen uusissa tehtävissä seuraavan vuoden alussa.
Vientiprojekteja ympäri maailman
Music Finlandin vientitoiminta oli monipuolista ja suuntautui useille eri markkinoille. Vuoden kohokohtiin kuului Osakan maailmannäyttelyn Suomi-päivä kesäkuussa, jonka musiikkiohjelman toteutimme yhteistyössä Business Finlandin kanssa. Päätilaisuudessa esiintyivät Käärijä ja Tuuletar valtiojohdon läsnä ollessa.
Lisäksi esittelimme läpi vuoden suomalaisia pop- ja rock-artisteja lukuisissa kansainvälisissä ammattilaistapahtumissa osana WTF – Welcome to Finland -showcase-kokonaisuutta. Syyskauden huipensi lokakuussa globaali kansan- ja maailmanmusiikin ammattilaistapahtuma WOMEX, joka järjestettiin Tampereella nyt toista kertaa. Taidemusiikissa vuoden päätapahtuma oli suomalaista nykymusiikkia laajasti esittelevä HCMF-festivaali Iso-Britanniassa.
Teimme vientimatkoja keskeisille markkina-alueille suomalaisyritysten kanssa ja niistä osa toteutettiin yhdessä yhteispohjoismaisen Nomex-verkoston kanssa. Popmusiikin teosviennissä vuosi kulminoitui marraskuussa järjestettyyn Song Hotel -biisileiriin, jolla suomalaiset musiikintekijät kirjoittivat uusia kappaleita kansainvälisten tekijöiden kanssa.
Osallistuimme alan kehittämiseen
Osallistuimme vuoden aikana luovan talouden kasvustrategiatyöhön osana luovan talouden neuvottelukuntaa. Kasvustrategia vuosille 2025–2030 on toteutettu työ- ja elinkeinoministeriön ja opetus- ja kulttuuriministeriön koordinoimana luovan alan näkemyksiä kuunnellen ja alan toimijoita osallistaen. Strategia sisältää julkisen sektorin toimenpiteitä luovan talouden yritysten kasvun ja kansainvälistymisen mahdollistamiseksi.
Olemme myös yhteistyökumppanina syksyllä 2025 käynnistyneessä Taideyliopiston SibeliusAkatemian Master’s Programme in Music Business -ohjelmassa. Ohjelma on Suomen ensimmäinen, yliopistotasoinen musiikkibisnekseen keskittyvä koulutusohjelma.